четверг, 12 марта 2015 г.

                Олексіїівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

             



              Конспект уроку з української мови
       для 3 класу
              "Правила вживання апострофів після префіксів"
      Мета.  Пригадати правило про вживання апострофа.
            Ознайомити учнів з правилом вживання апострофа після префіксів. Закріплювати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів. Розвивати зв’язне мовлення учнів. Виховувати у дітей любов до природи, бажання допомагати зимуючим птахам.
    Обладнання. Таблиця „Апостроф”, картки, схеми будови слів, загадки з ілюстраціями-відгадками, матеріали до гри „Утвори слова”.
Хід уроку
І  І. Організація класу до уроку.
І   ІІ. Перевірка домашнього завдання
·       Які слова ви записали?
·       Які слова ви написали із префіксами без-? Чому?
·       Яке слово ви написали із префіксом с-? Чому?
2. Робота за картками.
Картка І
Утвори слова за допомогою префіксів роз-, без-
                     ... казати


                     ... нести
                     ... бити
                     ... жалісний
                     ... грамотний
                     ... сипати
                     ... кинути
                     ... садити
                     ... надійний
                     ... писати



Картка ІІ
Утвори слова за допомогою префіксів роз-, без-


                     ... захисний
                     ... смішити
                     ... малювати
                     ... питати
                     ... в’язати
                     ... совісний
                     ... плести
                     ... з’єднати
                     ... з’їзд
ІІІ. Хвилинка каліграфії.      
         Пп              пта
  • Загадка     
Прилетіли гості,
Сіли на помості.
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати.        (Пташки)
  • Ввести склад пта у слово.
Дібрати і записати споріднені слова до слова пташка.
  • Позначити корінь.
 ІV. Актуалізація знань.
        Повторення і узагальнення вивченого матеріалу.
        Гра „Утвори слова”                   
                                                    хло
Овал: П’Я
Овал: М’Я
 і                  та                 пу                  х   
                                                              
 сі                 ч                  ре                   нки
                                                      та                           
  • Після яких букв ми писали апостроф?
  • Перед якими буквами писали апостроф?
  • Пригадайте ще букви, після яких і перед якими слід писати апостроф?
  • Наведіть приклади.
  • Прочитайте слова.
Об’єкт, комп’ютер, сузір’я, голуб’я, довір’я, в’юн.
V. Опрацювання нового матеріалу.
      1. Робота за таблицею „Апостроф” (додаток). Права сторона таблиці закрита.
·       Перед якими буквами ставиться апостроф?
·       Після яких букв ставиться апостроф?
·       Зачитування слів-прикладів.
2. Створення проблемної ситуації (робота за правою стороною таблиці).
  • Прочитайте слова у правій колонці.
  • Як ви гадаєте, чи підходить правило, яке ми повторили, щоб пояснити правопис усіх слів правої колонки?
  • Спробуйте скласти своє пояснення.
Допомога.
  • Як називаються частини роз-, під-, об-, в-, з- у цих словах?
  • Якими приголосними вони закінчуються? Назвіть їх.
  • Які це приголосні звуки – тверді чи м’які?
  • Колективне складання пояснення правопису слів з апострофом після префіксів.
3. Оголошення теми і мети уроку.
4. Робота над правилом у підручнику (с. 109)
VІ. Фізкультхвилинка.
·       Я називатиму слово, а ви будете підбирати до нього антонім і виконувати відповідні рухи.
а) присісти
б) встати
в) повернутися вліво
г) повернутися вправо
ґ) нагнутися вперед
д) нагнутися назад
е) пострибати на лівій нозі
є) пострибати на правій нозі
VІІ. Закріплення нового матеріалу.
1.   Колективна робота за завданнями вправи 271.
Утворення нових слів за допомогою префіксів, пояснення їх написання. Складання і записування речень з утвореними словами.
2.   Виконання вправи 272.
3.   Відгадування загадок.
    Невеличка – сніжно-біла
Що її в небесну шир
Люди радісно пускають
Сповіщати всіх про мир.
Кожний з нас цю пташку знає,
Її назву відгадає.
                                      Я весь день ловлю жучків,
Їм комашок, черв’ячків,
Зимувать не відлітаю,
Під стріхою проживаю.
Цвірінь-цвірінь! Молодець,
Я бувалий...
 У садочку понад тином
Я зробив йому хатину,
Він навколо обдивився,
Засміявся й оселився.
День і ніч я стукаю,
Всі дерева слухаю.
У блакитнім кожушку,
В рожевій сорочці,
В нас зимою у садку
Гуляють як гості.
·       Які з цих пташок залишаються зимувати?
·       Які відлітають у теплі краї?
·       Чи легко живеться пташкам взимку? Чому?
·       Чи допомагаєте ви їм в зимову пору року? Як?
4.   Робота над текстом вправи 273. Добір заголовка.
VIII. Підсумок уроку.
·       З яким новим правилом вживання апострофа ми познайомилися на уроці?
·       Наведіть приклади вживання апострофа після префіксів.
·       Гра „Утвори слова”.
                         їхати                                          єднати
                         явитися                 роз’             їхатись
 з’                     юрмитися                                  яснити
                         їсти                                            єднати
                         єднати                    від’
                         ясувати                                       їхати
ІХ. Домашнє завдання.
Вивчити правило, с. 109; вправа 273 (2 і 3 завдання).


Комментариев нет:

Отправить комментарий