четверг, 29 октября 2020 г.

понедельник, 12 октября 2020 г.


ПИШЕМО БУКВИ 1 КЛАС


 

 Звуко-буквений аналіз

Звуко-буквений аналіз слова (калькулятор)


 


 












 


ЧИТАЄМО ПО СКЛАДАХ 1 КЛАС 














 

МАТЕМАТИЧНЕ ЛОТО





Розвиваюча гра з математики




Знайди закономірність







 

ЯДС 1 КЛАС

https://svitdovkola.org/metodic/navchalna-programa-ya-doslidzhuyu-svit-1-klas.pdf

вторник, 31 марта 2020 г.

05.05.2020р
 Тема.РОЗВИТОК ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ
Мета: продовжити формувати в учнів уявлення про творчі здібності; сприяти розвитку творчих здібностей; розвивати фантазію, уяву; виховувати бажання займатися творчістю.
Обладнання: малюнки до теми, аркуші паперу.
Попередня робота.
·       Дати учням завдання: підготувати доповіді про дітей-винахідників.
·       Підготувати малюнки до теми.
·       Підготувати аркуші паперу кожній групі для запису слів.
Ключові поняття: творчі здібності, розвиток творчих здібностей, винахідники, діти-винахідники.
Хід уроку
І. Повторення вивченого.
1. Бесіда.
- Що таке звичка?
- Які є звички стосовно здоров’я людини?
- Що таке корисні звички? Шкідливі?
- Як корисні звички впливають на здоров’я?
- Як шкідливі звички впливають на здоров’я?
- Які корисні звички ви маєте?
- Яких корисних звичок ви дотримуєтеся щодня?
- Як корисні звички вам допомагають підтримувати здоров’я?
- Які шкідливі звички вам відомі?
- Чи маєте ви шкідливі звички? Які саме? Як їх можна позбутися?
- Наведіть приклади звичок членів вашої родини; ваших друзів тощо.
2. Перевірка домашнього завдання.
Завдання 3 на с. 60 зошита (с. 153 підручника).
II. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми поговоримо про творчі здібності і про те, як їх розвивати.
III. Актуалізація опорних знань.
Учитель проводить бесіду про творчі здібності.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя з демонстрацією малюнків.
2. Розповідь учнів про дітей-винахідників.
Заздалегідь підготовлені учні (3-5 осіб) розповідають.
3. Робота за підручником на с. 154-157.
Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.
4. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 157.
Відповіді на запитання 1, 2.
2. Робота в зошиті на с. 60, 61.
·       Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 1).
·       Обговорення і виконання завдання 2 з подальшою перевіркою.
·       Самостійне виконання завдання 3 з подальшою перевіркою.
3. Робота в групах.
Учні об’єднуються в групи (по 5-6 осіб). Кожна група повинна записати якнайбільше слів, що мають всередині слова інші слова.
Наприклад: сонце (сон), вокзал (зал), сорока (сорок), ріка (рік), касир (сир), рибалка (риба, балка) тощо.
Та група, що запише більше слів, - переможець.
4. Відгадування загадок-жартів.
1) 3 якої миски не можна наїстися? (З порожньої).
2) 3а що учень виходить з класу? (За двері).
3) Якщо машина їде, яке в неї колесо не крутиться? (Запасне).
4) У яку бочку не можна налити води? (У повну).
5) Від чого качка пливе? (Від берега).
6) Під яким деревом сидить заєць під час дощу? (Під мокрим).
7) Яких камінців немає в океані? (Сухих).
8) Що можна побачити із заплющеними очима? (Сон).
5. Творчі завдання.
·       Завдання 1. Підібрати рими до слів «сонце», «калина», «промайнуло», «пройшло», «зошит», «інструмент» тощо. Наприклад.
Сонце - віконце, полінце, денце, полотенце, вінце, колінце тощо. Калина - малина, Галина, долина, глина, журавлина, прогалина, бджолина, вуглина тощо.
Промайнуло - блиснуло, війнуло, сяйнуло, відігнуло тощо. Пройшло - прийшло, вийшло, відійшло, зайшло, надійшло, перейшло, ішло, винайшло, обійшло, увійшло, пішло, дійшло, знайшло тощо.
Зошит - візит, іспит, бандит, артрит, аудит, габарит тощо. Інструмент - документ, аргумент, монумент, комплімент, абонемент, департамент, асортимент, акомпанемент, експеримент, імпічмент тощо.
·       Завдання 2. Придумати коротку розповідь, розпочинаючи її словами «Якби я був (була)... хмаринкою, сніжинкою, доброю феєю, злим чарівником, комахою, птахом (за вибором учнів), то...».
VI. Підсумок уроку.
- Чи потрібно розвивати творчі здібності?
- Що для цього слід робити?
- Чого людина може досягти в житті, розвиваючи творчі здібності?
Завдання:
1) Виконайте завдання 3 на с. 157 підручника.
2) Виконайте завдання 4 на с. 61 зошита.
3) 3 допомогою дорослих виміряйте свій зріст і масу тіла. Запишіть ці дані на с. 8 зошита (завдання 5).
4) Намалюйте малюнок на тему: «Здоров’я - всьому голова!».
5) Підготуйте малюнки, фотографії, плакати, прислів’я, приказки, загадки, вірші, пісні про здоров’я тощо для виконання проекту «Здоров’я - всьому голова!».
6) Кожній групі підготуватися до виконання проекту «Здоров’я - всьому голова!» так:
1 група готує виставу «Здоров’я - всьому голова!».
2 група придумує творчі конкурси, завдання, змагання на тему здорового способу життя.
3 група готує виступ - прислів’я, приказки, загадки, вірші, пісні про здоров’я тощо.
4 група підбирає малюнки, фотографії, плакати про здоровий спосіб життя і робить колаж.









28.04.2020р.



Звички і здоров’я

Мета: продовжити формування в учнів уявлення про корисні і шкідливі звички та їхвплив на здоров’я; розвивати вміння відстоювати власні переконання, оцінювати свої вчинки та ухвалювати рішення відповідно до ситуації; формувати позитивну мотивацію ведення здорового способу життя; виховувати відповідальність за власну поведінку.

Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Утвори пару»
— Сполучіть початок і кінцівку висловлювання.
А Базіка                                             1 не пройде повз постраждалого.
Б Чуйна людина                                2 хизується і перебільшує свої успіхи.
В Хвалько                                                   3 говоритиме, а не діятиме.
Г Скромна людина                            4 не хизуватиметься добрим вчинком.
2. Гра «Корисно — шкідливо»
Учні картками сигналізують: зелена — корисно, червона — шкідливо.
·       Вітання під час зустрічі...
·       Брати до рота та гризти всілякі предмети — ручки, олівці...
·       Допомагати слабшим, маленьким, хворим...
·       Виконувати ранкову гімнастику...
·       Смоктати палець...
·       Доглядати за власним одягом, взуттям...
·       Дотримувати режиму дня...
·       Гризти нігті...
·       Колупатись у носі...
·       Говорити неправду...
·       Довго засиджуватися біля телевізора...
·       Курити, пити...

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про формування корисних звичок.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Основним правом людини є право на життя. Це одне з найважливіших, найвагоміших прав, що сприяє здійсненню всіх інших прав і свобод. Це право, яке не може відбиратися чи поновлюватися.
Найдорожчий скарб у житті — це здоров’я. Недарма в народі кажуть, що загроші здоров’я не купиш. Діти, а що означає бути здоровим?
— Так, бути здоровим означає бути веселим, життєрадісним, з надією зустрічати новий день, відчувати себе по-справжньому щасливим.
І вам, дорогі діти, сьогодні необхідно зробити правильний вибір, щобжити цікаво, займатися фізкультурою, спортом, уміти правильно організувати своє дозвілля, відмовитися від шкідливих звичок. Важливо зрозуміти, що серйозною проблемою учнів є шкідливі звички та їх негативний вплив на здоров’я.
2. Робота за підручником (с. 130–133)
Учитель пропонує учням прочитати «Притчу про бур’яни і звички» та відповісти на запитання, подані у підручнику.
— Як ви розумієте твердження «звичка — це друга натура»?
— Назвіть п’ять звичок успішних людей.
Робота в групах
Учні об’єднуються у 5 груп, розподіляють між собою звички успішнихлюдей, ознайомлюються з інформацією на с. 131 та презентують її.
— Чому члени однієї родини мають багато подібних звичок?
— Як свідомо виробити в собі певну звичку? Наведіть приклад.
Учитель пропонує учням розповісти за мал. 35, як правильно це робити.
— Коли можна сказати, що у тебе сформувалася корисна звичка?
Робота в парах
Учні працюють за завданнями підручника.
3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Творча робота
1-й групі — швидко намалювати обличчя людини, яка веде здоровий спосіб життя;
2-й групі — обличчя людини зі шкідливими звичками;
3-й групі — обличчя людини, в якої би була половина обличчя здорової людини, а інша половина — людини зі шкідливими звичками.
2. Робота в парах
— Сполучіть початок і кінцівку висловлювання.
А Щоб не пошкодити зуби,                        1 не слід читати при поганому освітленні.
Б Щоб міцно спати вночі,                           2 слід загартовуватися.
В Щоб зберегти гостроту зору,                  3 не слід розкушувати горіхи.
Г Щоб зміцнювати здоров’я,                     4 слід увечері провітрювати кімнату.
— Сполучіть початок і кінцівку твердження.
А Правильне харчування                           1 сприяє відновленню працездатності.
Б Міцний здоровий сон                              2 сприяє взаєморозумінню.
В Уникання сварок                                     3 сприяє формуванню правильної постави.
Г Заняття фізичною культурою                 4 сприяє запобіганню захворювань шлунка.
— Позначте, що потрібно робити, щоб зберегти здоров’я.
а) Не витрачати час на відпочинок після уроків;
б) хвалитися досягненнями;
в) хвилюватися через дрібниці;
г) загартовуватися.
3. Гра «Чарівна квіточка»
Діти відривають пелюстку, читають перелік звичок і корисні кріплять до червоної кулі, а шкідливі — до синьої.
·       Палити.
·       Споживати алкоголь.
·       Уживати наркотики.
·       Робити вранці зарядку.
·       Рано лягати спати.
·       Пізно лягати спати.
·       Гризти нігті.
·       Чистити зуби перед сном.
·       Прогулюватися перед сном.
·       Завжди перед їдою мити руки.
·       Часто перебувати на свіжому повітрі.
·       Усе брати до рота і куштувати.
·       Довго сидіти біля телевізора.
·       Правильно регулярно харчуватися.
·       Загартовуватися.
— Корисні звички необхідно придбавати, а із шкідливими — боротися.
4. Виконання проекту з формування корисної звички
— Звичка — це поведінка, спосіб дій, схильність, що стали для людинизвичайними, постійними. Будь-яка дія, якщо повторювати її багато разів, може обернутися на звичку.
Корисних звичок безліч. Важливими звичками, що сприяють зміцненнюздоров’я дівчат і хлопців, є пунктуальність, охайність, увічливість, заняття спортом, виконання ранкової гімнастики, дотримання правил особистої гігієни.
Вичищені звечора черевики, вчасний телефонний дзвінок, ранкова зарядка, виконане прохання батька чи матері — теж початок формування корисних звичок. Вони допомагають дотримувати розпорядку дня, не втомлюватися, не дратуватися через прикрі дрібниці, радувати рідних і друзів, добре вчитися, зберігати здоров’я. Корисні звички саме тому так і називаються, бо приносять людині користь.
Важливо набувати корисних звичок з дитинства. Тоді шкідливі звичкипросто не сформуються. Ті, хто досягли успіху в житті, цілеспрямовано культивували свої корисні навички.
Знаменитий український футболіст Олег Блохін спочатку за допомогоюбатьків, а потім і самостійно регулярно робив ранкову гімнастику, загартовувався, виробляв у собі організованість, відповідальність. Його було визнано кращим футболістом Європи, він у 1975 р. отримав нагороду «Золотий м’яч». Потім став відомим тренером.
Є звички, що сприяють здоровому способу життя. Наприклад, щоранку робити зарядку. Спочатку пересилюючи себе, а потім, після багаторазового повторення, ця дія стає звичкою, і людина вже не уявляє, як це — не зробити вранці зарядку?! Робити зарядку — корисна звичка. Але якщо ти не робиш зарядку, це теж стає звичкою, і ти не розумієш, як це — щоранку робити зарядку? Якщо така звичка сформувалася, то позбутися її дуже важко, значно складніше, ніж набути.
Кожна людина має здатність розвивати в собі нові звички, зокрема й ті, щозміцнюватимуть здоров’я. Найголовніше — це ухвалити вольове рішення розвинути корисну звичку.
Крім фізичних, велике значення мають духовні і соціальні чинники,про які ми вже говорили раніше. Вам відомо, що бути доброзичливим, уникати конфліктів, повсякчас творити добро означає берегти і зміцнювати своє здоров’я.
Шкідливими звичками є постійна неохайність, неорганізованість, неспроможність доводити почату справу до кінця, брехливість, переїдання, куріння, вживання алкоголю, наркотиків і токсичних речовин.
Навіть міцна від народження людина під впливом шкідливих звичок поступово втрачає здоров’я. Шкідливі звички поволі знищують захисні сили організму й навіть можуть призвести до серйозних захворювань.
Здавалося б, дрібниця — викинута порожня пляшка біля урни, вчасноне повернута другові книжка, маленька брехня батькам. Та непомітно такі вчинки стають звичками. На жаль, шкідливими. Адже неохайність, безвідповідальність, нечесність характеризують людину, на яку не можна покластися в житті. Ніхто не хоче мати безвідповідального, нечесного, неохайного друга. Поміркуйте, які шкідливі звички є у вас?
На дошці записані речення. Учні по черзі мають розподілити їх у два стовпчики: лівий — корисні звички, правий — шкідливі.
Орієнтовний перелік корисних і шкідливих звичок

5. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Коли треба починати берегти здоров’я?
— Наведіть приклади, як ви досягли мети щодо формування корисної звички.
— Бережіть себе і свій організм, радійте життю. Набувайте хороших звичок, привчайте себе до активного і здорового способу життя, будьте розумними і мудрими, обирайте самостійно правильні стежини, крокуйте ними до країни Міцного Здоров’я і пам’ятайте, що ваше здоров’я — у ваших руках.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Практична робота (с. 133).




21.04.2020р






Тема: Повага і самоповага. Вибір і досягнення мети.
Мета уроку:
Навчальна складова: розглянути людину як унікальну живу істоту; формувати позитивну Я-концепцію; дати зрозуміти дітям, що немає зовсім „поганої”, „непривабливої” людини; треба вірити в себе і цінувати ті якості, які відрізняють нас від інших; учити учасників планувати життєві перспективи, визначати якості та вміння, необхідні для втілення мрії.
Розвиваюча складова: розвивати поняття учнів про самоповагу та її формування, емпатію в міжособистісних відносинах,  розвивати навички спілкування.
Виховна складова: виховувати в дітей людяність, гуманізм у стосунках, доброзичливість, повагу до людей.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Вид уроку:  урок - тренінг
Обладнання: картки;  плакати; вирізані з паперу валізи; кольорові олівці,фломастери.
Перебіг уроку
І. Навчально-мотиваційний етап.
1. Організаційний момент.
Перевірка готовності учнів до уроку.
2. Психологічне налаштування учнів до роботи на уроці.
Психоформула
Нехай не погасне бажання малят
Творити добро на планеты Земля.
3. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Вільний мікрофон».
— Як можна виявити свої здібності?
— Які умови потрібні для успішного навчання?
4.Мотивація навчальної діяльності.
 Притча „Ворона та Павич”
У парку царського палацу  на гілку апельсинового дерева сіла чорна Ворона. У цей час по різнобарвному квітнику гордо прогулювався Павич. Побачивши його, Ворона прокаркала: „І звідкіля у нашому парку така жахлива птаха? А яка самовпевнена! Ходить ніби султан. Погляньте-но, які в неї страшні ноги, а  пір’я – який жахливий синій колір. Я б такого ніколи не носила. Ще й хвоста тягає за собою, наче лисиця”.
Ворона замовкла в  очікуванні. Павич через якусь хвильку сумно посміхнувся і відповів: „Гадаю, в словах твоїх правди немає, а все погане, що ти сказала, можна пояснити непорозумінням. Я і сам бачу, що в мене не так. Знаю, що шкіра на ногах зморшкувата. І мене це засмучує, тому й піднімаю так високо голову, щоб не бачити ніг. Ти бачиш тільки погане і закриваєш очі на мою красу. Те, що ти назвала жахливим – мій хвіст, мої пера, моя хода – саме цим я подобаюся  людям найбільше”.
 Запитання для обговорення:
- Чи сподобалася вам притча? Чим саме?
- Як би ви охарактеризували ворону?
- Що можна сказати про павича?
- Що є в характері павича такого, чого немає у ворони?
- Можна назвати цю притчу актуальною в наш час? Чому?
- Який висновок для себе можна зробити?
Кожна людина повинна усвідомлювати свої позитивні якості і поважати себе за них. Сьогодні на уроці ми знайдемо відповіді на ці запитання, розглянемо особливості поведінки з рідними й однокласника­ми. Знайдемо способи, які допоможуть розвивати повагу до інших людей та самоповагу.
6. Повідомлення теми і мети уроку.
Проблемні запитання.
— Чому кожна людина є унікальною?
7. Очікування. Вправа „Фруктовий сад”
- Як завжди, ми проговоримо, що саме ми очікуємо від себе на сьогоднішньому занятті. Свої очікування сьогодні ви запишете на карточках-фруктах, які потім розташуємо на плакаті з назвою „Фруктовий сад”.
ІІ. Операційно-пізнавальний етап.
1.    Сприймання й усвідомлення навчального матеріалу.
1.1 Інформаційне повідомлення.
  Повага - одна з тих основ, яку не можуть змістити ні віяння моди, ні зміна стилю життя, ні зміни в особистому житті. Повага - це те повітря, який потрібен будь-якій людині. Тому що кожному з нас необхідно відчувати себе особистістю.
Людина, яка досягає поставленої мети заслуговує на повагу оточуючих і сама відчуває позитивні відчуття. Тому дуже важливо ставити перед собою мету і досягати її. Мета може бути різною. Завжди треба ставити мету, досягнення якої можливе.
1.2 Вправа «Мікрофон»
Обговорення фрази: «Дійсно впевнена у собі людина ставиться до себе з повагою».
 Учням пропонується закрити очі, уявити собі лист паперу, подумки написати на ньому слова «Я пишаюся тим, що я...», а потім закінчити цю пропозицію з використанням різних варіантів.
1.3  Робота в групах.
Кожна група отримує сюжетний малюнок із ситуацією. Ви обговорите якості, які проявляють люди в цих ситуаціях. Необхідно довести, що ці люди гідні поваги.(Кожна група готує доповідь, після цього роблять загальний висновок).
Здоров’язберігаюча фізкультхвилинка.
2.    Закріплення навчального матеріалу, формуваня знань, умінь та навичок.
2.1  Вправа „Мій портрет у променях сонця”
- Для виконання наступної роботи, ви на великому аркуші паперу намалюйте променисте сонце з 10-15 променями. Уздовж намальованих променів сонця напишіть свої якості і риси характеру (який я є), таланти і досягнення (що я вмію).
- Тепер ми об’єднаємося в пари. Кожній парі необхідно ознайомитися з „сонцем” свого партнера і підготувати невеличку розповідь про нього (можливо, це буде у вигляді рекламного ролика).
Запитання для обговорення:
- Які ваші враження від виконаної роботи?
- Що ви відчували, коли представляли свого партнера?
- Які відчуття переповнювали вас, коли були в центрі уваги?
- Як ви вважаєте, для чого ми виконували цю вправу?
2.2  Вправа „Комплімент”
- Як ви розумієте слово „комплімент”? (Комплімент – це приємне схвальне зауваження на чиюсь адресу, похвала)
- Чи часто ви чуєте похвалу на свою адресу?
- Подумайте, чи є у вас привід похвалити товаришів, знайти гарні слова для кожного з них?
(про зовнішність: „Яке в тебе чудове волосся!”, „Твої очі голубі як небо!”, „У тебе дуже мила посмішка!”, „Видно, що ти займаєшся спортом. Ти завжди зібраний і підтягнутий!”, „На тебе завжди приємно подивитися!”
про справи: „Мені дуже подобається, як ти в’яжеш”, „Де ти навчилася так чудово плести з бісеру?”, „Ти малюєш, наче художник”, „Де ти навчився так чудово танцювати?”, „Я б із задоволенням навчився грати на гітарі, так як ти”…)
- Отже, спробуємо. Кожен повернеться до свого товариша, який сидить ліворуч і скаже комплімент. Тільки будьте щирі! Придивіться до друзів, і ви побачите: у кожного є чому повчитися!
Запитання для обговорення:
- Яке враження справила на вас ця вправа?
- Чи було складно говорити комплімент?
- Що ви відчували, коли комплімент говорили вам?
- Як ви вважаєте, для чого ми виконували цю вправу?
- Що приємніше говорити компліменти чи приймати їх?
- Коли хочеться говорити людині приємні слова?
2.3  Вправа „Машина часу”
- Що ви знаєте про машину часу?
- Чи хотіли б ви подорожувати на машині часу?
- Для того щоб нам відправитись у подорож, необхідно взяти з собою певний багаж. Багаж розкладається у валізі. Ви зараз отримаєте вирізані з паперу валізи( Додаток 4).Перш ніж відправитися в майбутнє, потрібно подумати:
- Ким би ви хотіли себе бачити? Дайте відповідь на запитання – запишіть:
У правій частині валізи:
- Яким я буду, коли мені буде 25 років? (моя професія, мій сімейний стан, мій дім, мої захоплення …)
У лівій частині валізи:
- Що я маю зробити, щоб стати таким? (указати свої власні дії)
Учасники за бажанням презентують свої роботи.
Запитання для обговорення:
- Чи сподобалося вам це завдання? - Що саме сподобалося?
ІІІ. Рефлексійно-оцінювальний етап.
1.    Підсумок уроку.
Учні одним словом висловлюють свої враження від уроку.
2.    Рефлексія.
- Про що нове ви дізналися?
- Що допоможе нам втілити свою мрію?
3.    Оцінювання.
ІV. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.
Виконати проект: «Моя мета»




















2114.04.2020р.
Основи здоров'я

Тема: Бажання, можливості, обов’язки. Воля і здоров’я людини.
Мета уроку: формувати в учнів уявлення про вольові якості людини, вміння долати в собі негативні риси характеру;
вчити аналізувати свої вчинки, обирати між «хочу», «мушу» і «треба»;.
Розвивати силу волі.
Виховувати відповідальність.
Очікувані результати.
Розумітимуть різницю між «хочу», «мушу» і «треба».
Пояснюватимуть, що таке бажання і обов’язки.
Поділятимуть свої дії на «хочу», «мушу» і «треба».
Матимуть уявлення про вольові якості людини.
Обладнання:таблиці, малюнок моря, стікери-човники, самоклейки, аркуші паперу, олівці, фломастери.
Перебіг уроку-тренінгу
І. Вступна частина.
1. Знайомство.
Вправа «Енергізатор»: «На кого я схожий (схожа)?»
Діти дають одне одному порівняльні характеристики. Наприклад: «Тетянко, у тебе чудова посмішка, схожа на сонечко!», «Альбіно, у тебе очі як зірочки!»
Гра розвиває мовлення учнів, учить бачити в однолітках прекрасне, добре.
2. Зворотній зв'язок.

Показати на «оцінювальній лінійці», як, на думку учня,
оцінюють його впевненість у собі батьки, учителі, однокласники.
Вчитель: - На минулому уроці ви отримали завдання провести опитування, щоб дізнатися, як оцінюють вашу впевненість у собі ваші батьки, вчителі та однокласники за десяти бальною шкалою.
3. Повідомлення теми тренінгу.
Сьогодні на занятті поговоримо про бажання й обов’язки, про силу волі, а також про те, що потрібно робити, для того, щоб краще здійснювати свої бажання і задовольняти потреби. Отже, зараз ми з вами виконаємо вправу «Берег надії – берег реалізованих сподівань».
4. Вправа – очікування..
«Берег надії – Берег реалізованих сподівань».
Мета. Визначити сподівання і очікування від тренінгу.
На аркуші зображено море. Очікування записуються на стікерах із зображенням човників. Потім, записавши їх, приклеюють на «Березі надії».
5. Правила класу.
Правила записані на таблиці на дошці. Учні перечитують їх і визначають, чи  всі вони є актуальними для сьогоднішнього заняття.
 - чи є у вас правила, яким  можна доповнити.
ІІ. Основна частина.
Теоретичний блок 1.
1. Вправа «Обговорення в колі»
— Чи бачили ви коли-небудь, як маленька дитина випрошує нову іграшку у магазині?
 — Чи були ви свідками неприємного діалогу між старшою сестрою і батьками про нові черевики для неї?
 — Чи часом ви самі казали батькам: «Хочу на стадіон, а не до магазину!», «Хочу пепсі, а не компот!», «Хочу, щоб ти розв’язав мені задачу!»?
— «Хочу» — це бажання. Але у людей є певні обов’язки, виконання яких допомагає іншим задовольняти свої бажання, потреби. Трапляється так, що деякі наші бажання важко здійснити, бо вони суперечать бажанням інших людей або спільним бажанням групи (сім’ї, класу тощо). Наприклад, що робити, коли хочеться бавитися у дворі, а мама просить допомогти прибрати у квартирі, піти до крамниці тощо?
А) Робота з термінами «обов’язки, можливості, бажання»
Ці терміни написані на плакаті.
Учні, сидячи в колі висловлюють своє розуміння цих понять, тренер уточнює, доповнює відповіді учнів.
Практичний блок 1.
1. Робота в групах.
Об’єднуємо учнів у групи за допомогою карток зі словами «обов’язки», «можливості», «бажання».
Пояснити хід роботи.
У кожної групи на столі лежать картки з прикладами різних тверджень.
§  Можу сам випрати свої шкарпетки (можливість)
§  Я не розв’язав задачу, але я хочу спобувати ще раз (бажання)
§  Я поважаю своїх рідних, близьких та друзів (обов’язок)
та інші. Учні повинні відповідно до назви своєї групи вибрати правильні твердження.
Інтелектуальний продукт: презентація роботи групи.
Руханка.
Броунівський рух.
Учні рухаються у довільних напрямках.за сигналом  «Стоп», виконують команди тренера.  Н-д: лікоть до ліктя, п’ята до п’яти, або рукав до рукава, спина до спини, плече до плеча. Рухаються поки не почують команду «Людина до людини» по 2, 3, тощо.
Теоретичний блок 2.
Вправа «Читання з позначками». (Робота з підручником с. 143-144).
Учні читають статтю і роблять позначки: + - знав,  ٧ – дізнався, ? – залишилось незрозумілим. Після прочитаного обговорення незрозумілих для учнів моментів.



 
Практичний блок 2.
Перегляд мультфільму «Смішарики» «Сила волі». Робота в парах «Лікоть в лікоть, коліно в коліно». Учні за допомогою карток встановлюють, які вольові якості розвивав у собі головний герой. (витримка, принциповість, терплячість).
Діти зачитують (на картках) назви вольових якостей і рекомендації як їх гартувати.
ІІІ. Заключна частина.
1. Зворотній зв'язок.
Вправа «Мікрофон»
-        Продовжити речення: « Я дізнався …, зрозумів …, запамятав… .»
2. Справджування очікувань.
Учні  переставляють свої кораблики на берег сподівань.
Слово вчителя.
- Що ж ми маємо в результаті наших вольових зусиль?
Спільно робляться висновки:
 - успіхи в навчанні та інших справах;
 - повага дорослих, друзів, однокласників;
 Долаємо лінь, незібраність, боремося з іншими негативними рисами свого характеру;
 - взаєморозуміння з батьками і вчителями.


07.04.2020р
Основи здоров' я.

Тема:Самооцінка і поведінка людини
Мета: ознайомити учнів з поняттям «самооцінка»; показати, як формується самооцінкаі як вона впливає на поведінку людини; навчати розпізнавати ознаки впевненої поведінки людини; показати негативний вплив самовпевненості на здоров’я; виховувати позитивні якості характеру.

Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальна робота
— Характер — це сукупність особистих рис людини, що виявляються в її поведінці та діяльності. Слово «характер» запозичене з давньогрецької мови.
Його первісне значення — ознака, риса, особливість.
— Доберіть прикметники до слова «характер». (Добрий, залізний, поганий, лагідний, важкий тощо)
— Назвіть риси гарного (поганого) характеру.
— Доберіть протилежні риси характеру.
Добрий —
чуйний —
сміливий —
роботящий —
— Прочитайте в лівому стовпчику слова та доберіть до них тлумачення з правого.
А Відповідальність —                      1 уміння ділитися з іншими.
Б Щедрість —                                   2 нечуйне ставлення до людей.
В Байдужість —                                3 ставлення до людей з пошаною.
Г Повага —                                        4 дотримання обіцянок.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про риси характеру людини.


IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Подивіться одне на одного. Чи однакові ми зовнішньо? Чи однакові у насдумки, почуття, здібності, уподобання? Людина живе у світі. Спілкується з іншими людьми, навчається, розвиває свої здібності, досягає успіху. Кожній людині необхідно зрозуміти, якою вона є. Коли людина намагається осягнути розумом явища, одержати істинне уявлення про кого- або що-небудь, це називають пізнанням.
Для того щоб стати моральною і вихованою людиною, необхідно добрезнати самих себе: і те добре, що є в нас, і наші недоліки. Порівнювати себе з уявним або конкретним ідеалом.
Намагання людини пізнати саму себе визначають як самопізнання. Людина оцінює, які риси позитивні, а які — негативні. Здійснювати самооцінку необхідно чесно і правдиво. Після цього можна замислитися над тим, як розвивати позитивні риси, а як позбутися негативних, тобто самовдосконалюватися.
Що таке самооцінка?
Самооцінка — це те, як людина ставиться до себе й оцінює себе у різних сферах життя (навчанні, спорті, стосунках).
Самооцінка є продуктом життєвого досвіду (наших успіхів і невдач),а також залежить від ставлення до нас інших людей.
В українській культурі традиційно схвалюють скромність і критичне ставлення до себе. Тому хтось може подумати, що краще недооцінити себе, ніж переоцінити. Однак ніщо так не завдає шкоди досягненню життєвого успіху, як занижена самооцінка. Вона породжує тривогу, сумніви і страхи, блокує інтерес до всього нового, посилює психологічне напруження і стрес. І навпаки, позитивна самооцінка, впевненість у власних силах надихають на нові досягнення і відіграють вирішальну роль у самореалізації.
Важливо, щоб позитивна самооцінка була адекватною (реальною), адженадмірно завищена самооцінка також може призвести до розчарувань, психологічних травм і погіршення стосунків.
Найкращою є адекватна позитивна самооцінка, коли людина реальнозважує свої якості і при цьому вважає себе унікальною особистістю, вартою любові, поваги й усього найкращого в житті. Таку самооцінку ще називають здоровою.
Діти, які добре ставляться до себе, почуваються спокійнішими, ніж ті, хтозосереджений на своїх вадах і негараздах. Вони знають собі ціну і тому менше переймаються через критику і невдачі. Вони ставлять перед собою реалістичні цілі і зазвичай досягають мети. Такі діти поводяться доброзичливо, краще ладнають з дорослими та однолітками.
Діти, які мають занижену самооцінку, легко піддаються впливу однолітків; надто переймаються з приводу того, що про них подумають; поводяться зухвало, щоб замаскувати невпевненість; руйнують себе, набуваючи шкідливих звичок; заздрять і не вміють радіти успіхам друзів.
— Що таке впевненість?
— Якими є ознаки впевненої поведінки людини?
— Впевненість у власних силах — це готовність витрачати час та зусиллядля досягнення позитивного результату. Впевнені люди майже ніколи не здаються, завжди продовжують боротьбу за результат і тому мають більше шансів досягти успіху. Впевненість у власних силах необов’язково залежить від характеру людини. Вона завжди базується на співробітництві та ініціативності.
Впевнена людина вміє правильно оцінювати власні здібності та відповідати за результат як перед собою, так і перед іншими. Впевненість у власних силах — це набір вмінь та навичок, необхідних для успішної активної діяльності.
— Що таке самовпевненість?
— Самовпевненість може негативно вплинути на здоров’я. Трапляється, щовпевнена у власних силах людина видає бажане за дійсне, прагне успіху й не докладає для його досягнення жодних зусиль.
2. Робота за підручником (с. 118–121)
— Як ви розумієте слово самооцінка?
— З чого складається самооцінка?
Вправа «Мікрофон»
— Якою буває самооцінка?
Учитель пропонує учням за допомогою мал. 33 пригадати і розказати, що це означає.
— Прочитайте висновок у підручнику.
— Чи впливає самооцінка на поведінку? Наведіть приклади.
— Чому не слід робити висновків про відсутність певних здібностей після однієї або декількох невдалих спроб?
— Як учинити, якщо щось не виходить? Які поради ви запам’ятали?
Руханка
Гра «Ти — молодець!»
Учні працюють за завданнями підручника.
— Про які види поведінки ви прочитали?
— Яку поведінку вважають пасивною?
— Яку поведінку вважають агресивною?
— Яку поведінку вважають впевненою (гідною)?
— Яким людям притаманні агресивна і пасивна поведінка?
— Яку самооцінку мають люди, які поводяться гідно у будь-якій ситуації?
— Прочитайте висновок у підручнику.
— Які риси характеру пов’язані із самооцінкою?
— Чи погоджуєтесь ви з думкою, що упевненість і самовпевненість — це однакові поняття? Поясніть чому.
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Сполучіть початок і кінцівку висловлювання.
А Зі злими —                                    1 не чекай винагороди.
Б Зробив добро —                            2 назад не повернешся.
В Чемна дитина —                            3 не хочуть дружити.
Г Брехнею світ пройдеш —              4 гордість батьків.
2. Читання й обговорення вірша
НАЙКРАЩА РИСА
Промовив гордий Кипарис:
— Із людських рис для мене прямота — найкраща!
А Липа: — Лишенько! Це глупота.
Людина — хай велика чи мала — пропаща
без щедрості й сердечного тепла.
Озвався Дуб: — Послухайте мене:
твердий характер — ось що головне.
— А гнучкість розуму — то риса неможлива? —
докинула Ліщина пустотлива.
Троянда мовила: — Забули про красу,
а я в собі віки її несу!
Людина мудрі речі наслухала
і тужно так замріяно зітхала:
— Мені б тих рис найбільше осягти —
змогла б я гідно шлях увесь пройти!
І. Сварник
— Які найкращі риси обрало кожне із дерев?
— Чому для кипариса найкраща риса — прямота; для липи — щедрість й сердечне тепло; для дуба — твердість; для ліщини — гнучкість розуму; для троянди — краса?
— Яку думку висловила людина? Чи погоджуєтеся ви із нею? Яких рис характеру слід прагнути набувати людині?
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чому потрібно постійно поліпшувати характер, намагатися контролювати вияв негативних рис та прагнути позбутися їх?
— Поміркуйте і назвіть однакові риси характеру, які можуть бути і в дівчаток, і в хлопчиків.
— Які риси маминого характеру вам подобаються? А татового?
— Які позитивні риси характеру сприяють успіхам у навчанні?
— Які риси характеру стають на заваді вашого авторитету серед товаришів?
— Що саме — впевненість чи самовпевненість — сприяє успіхам у навчанні? стає на заваді авторитету серед товаришів?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 118–121).


Додатковий матеріал до уроку
Таблиця «Риси характеру»



31.03.2020р.
Основи здоров' я.
Тема уроку :ГРУПИ ДОРОЖНІХ ЗНАКІВ
Мета. Ознайомити учнів з дорожніми знаками; з групами дорожніх знаків: попереджувальні, заборонні, наказові, інформаційно-вказівні, знаки сервісу, знаки додаткової інформації (таблички); вказати на значення дорожніх знаків; вчити читати дорожні знаки за їх формою та малюнками; виховувати культуру поведінки на вулиці, бажання дотримуватись правил дорожнього руху.

Хід уроку
І.Організація до уроку
1.Бесіда.
Пригадай, які ти знаєш дорожні знаки. Для чого вони призначені?
Мову дорожніх знаків повинні розуміти всі учасники дорожнього руху. Для кращого розпізнавання дорожніх знаків їх розділили на групи.
Попереджувальні знаки мають форму трикутника, обведеного червоною лінією. Вони попереджають про те, що знаходиться попереду, застерігають, що треба бути дуже обережним.
Розгляньте попереджувальні знаки Поясніть, що вони означають.
Заборонні знаки — білі або сині круги, обведені червоною лінією. Вони можуть забороняти певні дії (рух якихось видів транспорту, рух пішоходів, їх стоянку тощо).
Розглянь і запам'ятай заборонні знаки.
«Рух на велосипедах заборонено»
«В'їзд заборонено»
«Рух пішоходів заборонено»
«Рух на мопедах заборонено»
Наказові знаки — голубі круги з білими символами. Вони вказують, кому або в якому напрямі можна рухатися.
«Доріжка для велосипедистів»

Цей знак дозволяє рух велосипедистам.
«Доріжка для пішоходів»
А цей — пішоходам
Інформаційно-вказівні знаки — голубі, зелені, жовті, білі прямокутники і квадрати з символами і написами, які повідомляють про розташування на дорогах різних об'єктів, вказують допустиму швидкість руху автомобілів, початок і кінець населеного пункту, а також відстань до нього.
«Пункт зупинки автобуса»
«Пункт зупинки тролейбуса»
«Підземний пішохідний перехід»
«Надземний пішохідний перехід»
«Дорога з одностороннім рухом»
«Кінець населеного пункту»
Які ще інформаційно-вказівні знаки ти знаєш?
Знаки сервісу — білі прямокутники із зображенням символів на тлі голубих прямокутників. Слово «сервіс» означає обслуговування. Вони надають відомості пішоходам і водіям про різні об'єкти обслуговування. Наприклад: пост ДАІ, місце відпочинку, лікарня, пункт технічного обслуговування автомобілів тощо.
Розгляньте і запам'ятайте знаки сервісу Перевірте один одного Закрийте записи і назвіть кожен знак.
«Пункт першої медичної допомоги»
«Пост ДАІ»
«Лікарня»
«Туалет»
«Телефон для виклику аварійної служби»
«Питна вода»
«Вогнегасник»
«Ресторан або їдальня»
«Телефон»
«Кафе»
«Пункт довідкової служби»
«Місце відпочинку»
Часта на дорогах можна побачити таблички до дорожніх знаків, на яких міститься додаткова інформація для водіїв та пішоходів.
Наприклад,  «Відстань до об’єкта».
Ця табличка означає, що відстань до об'єкта, розташованого біля дороги, становить 100 метрів.
 «Сліпі пішоходи»  «Інваліди»
Ці таблички вказують, що цю ділянку дороги можуть переходити люди з обмеженим зором, або сліпі та інваліди.

1. На які групи розподілена дорожні знаки?

2  Які знаки зображені в крузі, обведеному червоною пінією? Що вони означають?

3  Яке призначення інформаційно-вказівних знаків?
Об’єднайтеся в групи відповідно до видів дорожніх знаків:
перша група — попереджувальні знаки;
друга група — заборонні знаки;
третя група — наказові знаки;
четверта група — інформаційно-вказівні знаки;
п'ята група — знаки сервісу.
Намалюйте ці знаки і напишіть, що вони означають.
Домашнє завдання
Підготуй розповідь про дорожні знаки, які є в мікрорайоні, де ти живеш.