20.03
НЕЛЯ ШЕЙКО-МЕДВЕДЄВА. ЛИСИЦЯ, ЩО ВПАЛА З НЕБА
(П’єса-казка на
2 дії)
Мета: ознайомити учнів із творчістю Нелі
Шейко-Медведєвої; розширити знання школярів про п’єсу як жанр; поглибити розуміння
побудови тексту п’єси; вчити знаходити за допомогою вибіркового читання уривки,
слова, які характеризують дійовихосіб, вчити розрізняти характеристики
дійовихосіб за їхніми висловами, вчинками; розвивати творчі здібності учнів.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сьогодні у нас
незвичайний урок.
У світ фантазіїз
робимо ще один крок.
А з творчістю
ми вже стрічались не раз,
І знову вона
завітала до нас.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
-Хто
автор байки "Котова
наука"?
-Чому
така назва байки?
- Прочитайте мораль
байки. Поясніть, як ви
розумієте.
- Хто з
героїв сподобався?
- Чи
впізнає хтось з
вас себе в
цих героях?
- Які
людські вади засуджує
автор?
Гра «Хтокраще?»
Конкурс на
краще виразне читання байки Олени Пчілки «Котова наука».
ІІІ. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Прочитайте
уривок із вірша, роз’єднавши слова.
Затихнув
гомін. В залі згасло світло,
І в раз,
заполонивши всі чуття,
Розсунулась
завіса...
І розквітло
життя — мов казка,
Й казка
— мов життя.
— Що показують у театрі?
— Що таке п’єса?
— Чим вона відрізняється від творів інших жанрів?
— Які особливості побудови п’єси?
— Які п’єси ви читали?
— Продовжте речення: «Щоб показати п’єсу на сцені,
потрібно...».
Ознайомлення
з автором
— Неля Шейко-Медведєва — українська письменниця,
із творчістю якої ми поки що не знайомилися. Це сучасна письменниця, яка пише переважно
для дітей. Народилася вона в Бориславі на Львівщині, закінчила Львівськийуніверситет.
Зараз живе й працює в Києві. Її твори залюбки читають дорослі й діти.
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Читанняучнямистатті про Нелі Шейко-Медведєву
— Де народилася письменниця?
— Де вона отримала вищуосвіту?
— Для кого пише свої твори?
2. Фізкультхвилинка
3.
Опрацювання першої дії п’єси Н. Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба»
1)
Підготовка до читанняп’єсивголос.
Читання інструкції (с. 123)
— Як вивважаєте, між ким відбуватимуться дії твору?
— Що ви знаєте про цих тварин?
— Продовжте думку:
хитрий, як...; покірний, як...; страшний, як...;
впертий, як...; боязкий, як...
— Сьогодні
ми має моможливість перевірити правдивість цих сталих виразів. Ось послухайте п’єсу-казку.
2) Читання твору
вчителем.
3) Перевірка
сприймання.
— Які дійові особи зустрічаються у п’єсі?
— Коли і як з’явилася Лисиця?
— Як вона розмовляє з Вовком?
— Чому Вовк захищаєЛисицю?
4) Робота
над виразністю читання.
— Які речення за метою висловлювання зустрічаються
в тексті найчастіше? Зачитайте кілька окличнихречень; питальних.
5)
Самостійнечитанняпершоїдіїп’єсиучнями
— Чи сподобалася вам п’єса? Чим саме?
— Чи хотіли б видізнатися, що сталося з героями
далі?
— Від чого автор застерігає читачів?
6) Гра
«Віднімай та додавай, нове слово укладай».
ЗЛЮ + О + ДІ – Ю + ЙКА= ... (Злодійка).
Д__ + К__ + Ч = __ У __ А__ ... (Дукач).
КР + ЛУ – Р + НОК = ... (Клунок).
СІК – ІК + ЕЛЬ + ЧАС – С + НИ = ... (Сельчани).
Ф + ТОР – Т + Т + ЖНЕЦЬ – ЖН – Ь + Я = ...
(Фортеця).
— З усіма
відгаданими словами ви зустрінетесь, коли будете читати другу дію п’єси Н.
Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба».
— Прочитайте
тлумачення слова дукач у підручнику.
4. Фізкультхвилинка
5.
Опрацювання другої діїп’єси Н. Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба»
1) Словникова робота.
2) Самостійне читання другої дії п’єси учнями.
3) Перевірка сприймання.
— Де відбуваються події другої дії?
— Скільки у нійдійових осіб? Хто вони?
— Чиз’явилися нові дійові особи?
4) Аналіз змісту другої дії п’єси. Вибіркове читання.
— Якої пори року відбувається друга дія казки?
Чому ви вважаєте саме так? Доведіть свою думку словами тексту.
— Що вчиняла Лисиця? Як вона ставилася до Вовка?
— Хто допомагав Лисиці в її злочинах?
— Чому вона вирішила позбутися Вовка?
— Як вона хотіла це здійснити?
— Чому Ворона допомагала Вовкові? Поясніть вислів
«чорна справа».
— Як усі разом перехитрили Лисицю?
— Від чого автор застерігає читачів? Щоз асуджує?
6.
Інсценізація п’єси
VІ.
ПІДСУМОК УРОКУ
—
Хто автор прочитаної п’єси-казки?
—
Хто головний герой твору?
—
Яким є ваше ставлення до нього?
—
Чия поведінка видалася вам несподіваною? Чому?
—
Учинки кого із персонажів ви засуджуєте, а кого — схвалюєте? Чому?
—
Яку роль хотіли б зіграти у п’єсі? Чому?
VІІ.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати
інсценізацію уривка із п’єси
Комментариев нет:
Отправить комментарий